Tridsaťtriročná Češka Veronika skončila po autonehode v bezvedomí. V tom čase však bola tehotná. Brnianským lekárom sa však podaril zázrak a tehotenstvo ženy udržali až do 31. týždňa, kedy cisárskym rezom priviedli na svet takmer dvojkilového chlapčeka, informuje portál Českej televízie
Tehotná žena sa na konci októbra minulého roka zrazila neďaleko Jihlavy s protiidúcim autom. Pri nehode si vážne poranila mozog a krčnú chrbticu. Lekári v brnianskej fakultnej nemocnici bojovali ako o jej život, tak aj o život nenarodeného dieťaťa. Po troch týždňoch sa lekári pokúšali Veroniku prebrať z umelého spánku, ale úplne sa im to nepodarilo.
Následne museli 11 týždňov udržať tehotenstvo, aby sa bábätko dostatočne vyvinulo. Prítomnosť dieťaťa v maternici jej pomohla zregenerovať organizmus, a podarilo sa jej cisárskym rezom porodiť zdravého chlapčeka vážiaceho 1,9 kilogramu. Pôrod cisárskym rezom tejto pacientky bol aj pre skúsených pôrodníkov ojedinelou udalosťou. Lekári však postupovali tak ako obvykle. Zdravý chlapček vážil 1,9 kilogramu a následne bol ešte tri týždne v inkubátore.
Ďalšou dobrou správou je, že zdravotný stav ženy sa začal zlepšovať. Hýbe ľavou rukou a nohou. Lekári tiež pozorujú snahu posadiť sa, otvára oči a sleduje okolie. Jej liečba sa teraz presunie do Ústrednej vojenskej nemocnice, kde bude prebiehať intenzívna rehabilitácia, ktorá doteraz nebola možná.
Narodený chlapček dostal meno Daniel. Z nemocnice ho už prepustili. Aktuálne sa o neho stará rodina brata Veroniky. O samotnú Veroniku sa stará jej matka. O otcovi dieťaťa Česká televízia neinformuje.
Zdravé dieťa aj napriek mozgovej smrti matky
Vo svete už došlo k viacerým prípadom, kedy ťažko choré ženy porodili zdravé deti. Jedným z nich je aj prípad 32-ročnej Kanaďanky, ktorej v decembri 2013 lekári mozgovú smrť. Keďže bola tehotná, udržiavali ju ďalej na prístrojoch zabezpečujúcich vitálne životné funkcie. Po šiestich týždňoch porodila syna.
Robyn Bensonová bola tehotná 22 týždňov, keď skolabovala v dôsledku krvácania do mozgu a vyhlásili ju za mozgovo mŕtvu. Lekári v meste Victoria v Britskej Kolumbii ju udržiavali pri živote na žiadosť jej manžela, aby malo ich nenarodené dieťa lepšiu šancu prežiť.
Avšak úplne opačne sa zachoval manžel Marlisy Munozovej. Aj v jej prípade lekári konštatovali, že mozog je mŕtvy. Rodina ju chcela odpojiť od prístrojov, ale texaské zákony odpojenie tehotnej ženy od prístrojov zakazujú. A tak sa začal súdny a mediálny boj.
Na žiadosť manžela Ericka Munoza súd však rozhodol, aby nemocnica v Texase odpojila tehotnú ženu od prístrojov. Muž argumentoval, že jeho manželka si neželala byť na prístrojoch. Otec Marlisy rozhodnutie svojho zaťa obhajoval a pre The New York Times uviedol: „Moja dcéra teraz nie je ničím iným než hostiteľským organizmom pre svoj plod.“
Prezident organizácie Operation Rescue, Troy Newman, vzhľadom k smrti bábätka obvinil médiá z používania pojmu „mozgová smrť“. „Verejnosť získala chybnú predstavu, že Marlise je nežijúca a rozkladajúca sa mŕtvola,“ povedal Newman. „Marlisine srdce stále bije a ona naďalej vyživuje svoje nenarodené bábätko. Hnijúca mŕtvola to nedokáže.“
Smrť dieťatka Munozovcov predstavuje obrovské zlyhanie na mnohých úrovniach,“ povedal Mark Harrington, výkonný riaditeľ organizácie Created Equal. „Otec ju zradil. Texaský štátny žalobca, Greg Abbott,“ ktorý kandiduje na guvernéra, „ju zradil. Nemocnica ju zradila. A napokon, uzurpovaním vôle ľudí v Texase ju zradili súdy.“
Na svete je podľa slov českého lekára Karla Cvachoveca zdokumentovaných asi tridsať prípadov, kedy u tehotných žien nastala smrť mozgu a rodina si želala, aby dieťaťu bolo umožnené dorásť do veľkosti, kedy by bolo schopné samostatnej existencie.
Zdroj: hlavnespravy.sk