Choď na obsah Choď na menu
 


Od januára 2020 zbiera Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) dáta v oblasti výučby sexuálnej výchovy, respektíve výchovy k manželstvu a rodičovstvu na štátnych základných a stredných školách. „Snahou SNSĽP nie je zaviesť sexuálnu výchovu na školách, ale zmapovať súčasný prístup mladej generácie k správnym a relevantným informáciám o sexuálnom a reprodukčnom zdraví,“ zdôraznil Tomáš Földes, poverený vedením SNSĽP.

 

Ako dodal, cieľom strediska je vyhodnotiť komplexné uplatňovanie sexuálnych a reprodukčných práv na Slovensku. „Výsledky prieskumu budú zverejnené v Správe o dodržiavaní ľudských práv vrátane zásady rovného zaobchádzania v Slovenskej republike za rok 2019,“ oznámil Földes.

Zvýraznil, že získané dáta boli anonymizované a nebudú poskytnuté tretím stranám, školám participujúcim na prieskume taktiež nevznikla povinnosť sexuálnu výchovu zaviesť. Földes v tejto súvislosti odmietol šírenie nepravdivých informácií o činnosti strediska a démonizovanie sexuálnej výchovy. Pripomenul stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorého hrá sexuálna výchova dôležitú úlohu v príprave mladých ľudí na bezpečný, produktívny a uspokojujúci život bez HIV, sexuálne prenosných chorôb, nechcených tehotenstiev, rodovo podmieneného násilia a rodovej nerovnosti, ktoré predstavujú závažné riziko pre ich celkovú fyzickú a duševnú pohodu.

V rámci problematiky upozornil aj na štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NZCI), preukazujúce, že v roku 2018 podstúpilo umelé prerušenie tehotenstva až 14 dievčat mladších ako 14 rokov a 579 dievčat vo veku 15 až 19 rokov. Podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR sa v roku 2017 narodilo 3598 detí matkám mladším ako 19 rokov, z toho 43 detí sa narodilo matkám mladším ako 15 rokov.

Zdroj: hlavnespravy.sk