Choď na obsah Choď na menu
 


V blogu uvádza ako príklad známu britskú kauzu Rotherham. „Desivé prípady, keď sa polícia len nečinne prihliadala na vyčíňanie sexuálnych otrokárskych gangov v Rotherhame a na ďalších miestach v Anglicku, už dokázali vstúpiť dostatočne do pozornosti. Zistenie totiž vzbudili šok aj mimo Britániu. A niet divu, pretože sa malo jednať dokonca o najväčší škandál s ochranou detí v celej britskej histórii,“ píše v úvode Zdechovský.

Europoslanec ďalej uvádza, že podľa vyšetrovacej správy z roku 2014, sa spomína v tejto kauze okolo 1400 detí, ktoré sa mali stať obeťami zneužívania a násilia zo strany mužov, z ktorých väčšina bola pakistanského pôvodu. Zo zločinov bolo nakoniec usvedčených 36 ľudí.

Vo vyšetrovacej správe sa navyše pripúšťa, že mnohí policajní príslušníci opisovali svoju nervozitu pri identifikácii etnického pôvodu páchateľov z obáv, že budú považovaní za rasistov.

Jeden z vyšších policajných dôstojníkov v Rotherhame dokonca v januárovom rozhovore pre The Times priznal, že polícia prípady, keď dochádzalo k zneužívaniu dievčat pakistanskými gangmi, desiatky rokov úmyselne ignorovala, aby nedochádzalo k „rasovému napätiu.“

K niečomu podobnému malo podľa informácií, ktoré uvádza Zdechovský, dochádzať aj v oblasti Veľkého Manchestra, kde rovnako polícia a sociálni pracovníci vedeli o tom, že v ich lokalite dochádza k zneužívaniu takmer stovky mladistvých dievčat, no aj napriek tomu nič neurobili. Podľa nedávno zverejnenej nezávislej správy sa tak stalo preto, že vznikli obavy z podnecovania rasovej nenávisti.

Zdechovský ďalej popisuje jeden z najznámejších prípadov. Prípad dievčaťa menom Victoria Agoglia z Rochdale, ktorá bola po smrti svojej matky v detskom domove a ktorá bolo po dlhšiu dobu opakovane zneužívaná a znásilňovaná pedofilmi.

„Pre ňu, rovnako ako ďalšie obete, si páchatelia jazdili priamo do detských domovov a vyzdvihli si ich pred očami úradníkov. Victoria zomrela v auguste 2003 vo svojich 15 rokoch po predávkovaní heroínom, ktorý jej bol násilím vpichnutí do žíl, aby mohla byť znásilnená desiatkami pakistanských mužov. O tom, že bol už skôr dievčaťu násilím vpichovaný heroín, vedeli dokonca aj sociálni pracovníci. Tí sa ale neobťažovali vec vôbec riešiť,“ popisuje prípad Zdechovský.

Smrť tohto dievčaťa odštartovala policajné vyšetrovanie na základe ktorého bolo identifikovaných najmenej 57 detí „ako potenciálnych obetí“ a tiež až 97 ľudí podozrivých zo spáchania zločinu. Odsúdení boli iba traja ľudia

„Akcia bola ale po viac ako roku ukončená, keď sa polícia sústredila na ‘menej delikátne’ zločiny. Malo sa tak stať kvôli nedostatku zdrojov. Nebola to ale pravda. Bolo úplne zjavné, že polícia znásilnenie detí neriešila zámerne a snažila sa zamiesť celú vec pod koberec. Zásluhu na tom, že sa vec vôbec dostala na verejnosť má whistleblowerka menom Maggie Oliver, policajné vyšetrovateľka v dôchodku,“ uvádza český europoslanec.

Zdechovský ďalej píše aj o tom, že tieto dve konkrétne prípady sú len „špičkou ľadovca“. V príspevku ďalej poukazuje aj dokumente BBC Betrayed Girls, ktorý je venovaný prípadom zneužívania dievčat v okolí Manchestra, a ktorý si všíma toho, že ignorovanie zločinov prevažne pakistanských gangov dokázala, zvlášť na lokálnej úrovni, po nejakú dobu využívať rasistická British National Party.

„Poučenie je preto jasné. Snaha ututlať zločiny kvôli politickej korektnosti, aby sa nešíril rasizmus, má za následok pravý opak. Tabuizovaných tém sa chopia skutoční rasisti. Keď zlyhá štát, bezpečnostné zložky a politika normálnych demokratických strán, nič iné čakať nemožno,“ dodal na záver s tým, že by si z toho Česká republika mala poučiť.

Tatiana Stará

Zdroj: hlavnespravy.sk