Hoci je materstvo naprieč kultúrami považované za najvznešenejšie poslanie ženy, feministky tomuto presvedčeniu dlhodobou oponujú. Dôkazom toho je aj včerajší tweet organizácie UN Women (Ženy OSN). V ňom hovoria o materstve ako o treste, ktorý im odnepamäti vystavuje patriarchát. A táto nadvláda mužov a donútenie byť matkami im vraj nadeľuje viac neplatenej práce, spôsobuje vyššie riziko chudoby či segregáciu v zamestnaní.
Kontroverzný príspevok sa na sociálnej sieti Twitter objavil dnes ráno o pol siedmej. Teda v období, kedy stámilióny kresťanov oslavujú najdôležitejšie narodenie všetkých čias.
Ide o obrázok, ktorý má formu akéhosi kvázi úradného dokumentu s názvom Trest za materstvo. Ten im vystavil dôstojník P. Atriarchát, zaslúžili si ho za to, že sú matkami a v spoločnej kolonke dátum a čas, kedy sa mali zločinu dopustiť, svieti „od začiatku času“.
Oným trestom za materstvo je potom vraj viac neplatenej starostlivosti a domácej práce, nepravidelná práca, znížená zamestnanosť, obmedzené dávky v materstve, segregácia v zamestnaní založená na základe pohlavia, platová medzera medzi mužmi a ženami a vyšší stupeň chudoby v staršom veku.
Ženy OSN publikovali príspevok s popisom, že „nie každá žena si môže dovoliť tento trest“ a ozdobili ho hashtagmi ako #ProgresŽien2019 a #DnešnéRodiny.
Organizácia OSN Ženy, alebo celým názvom, Subjekt Organizácie Spojených národov pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien, funguje od leta 2010 ako súčasť oficiálnych štruktúr OSN.
Vznikla na podklade rezolúcie Valného zhromaždenia 63/311 z roku 2006 a súčasnou šéfkou je juhoafrická politička Phumzile Mlamboová-Ngcukaová.
— Tomáš Dugovič
Zdroj: denniks.sk