Český politik Václav Klaus ml. (ODS) patrí v Česku k najuznávanejším odborníkom v oblasti školstva. V súčasnosti u našich západných susedov prebieha diskusia, či by mali materské škôlky prijímať všetky dvojročné deti, ktorých rodičia podajú prihlášku. Klaus s takýmto návrhom legislatívy nesúhlasí, uvádza to v blogu na stránkach Novinky.cz. Rovnaké podmienky pri tom platia aj na Slovensku, kde liberálne poslankyne volajú po umiestňovaní deti do škôlok pred tretím rokom života.

“Snemovňa bude už čoskoro prerokovávať problematiku dvojročných detí v škôlkach. Resp. nárok daný zákonom, že každé dvojročné dieťa musí byť do škôlky prijaté. Túto legislatívu presadila bývalá ministerka školstva (Kateřina Valachová (ČSSD) pozn. red.) a patrím ako skoro u všetkého z jej dielne k odporcom,” skonštatoval na úvod Klaus ml.

Klaus tvrdí, že veľká väčšina detských psychológov odporúča, aby dvojročné batoľatá ostali doma u mamy, otecka či babičky, kde im je lepšie, pretože kolektívna starostlivosť je vhodná až vo veku asi od troch rokov. “Je to lepšie pre detský vývoj. Bodka,” píše český politik.

Aj učiteľky sa voči takémuto návrhu búria, nechcú byť pestúnky, chcú byť učiteľkami. České škôlky podľa neho patria k špičke vo svete. “Obrovská tradícia, rokmi vyskúšaná metodika, kvalitní zamestnanci, ktorým stačí stredná pedagogická a láska k deťom. Nie sú to odkladiská na stráženie detí, ale dochádza tu k predškolskému vzdelávaniu a všestrannému rozvoju dieťaťa. Básničky, riekanky, denný režim, vychádzka, obliekanie, prvý kamaráti …”

“Keď vykonáme vekovú inklúziu a vrhneme do tohto systému dvojročná milé deti? Ako to bude v škôlke vyzerať? Neustále uplakané, pocikané, proste malinké,” píše Klaus a dodáva, že dobrá učiteľka im bude musieť venovať 90 % času a energie a všetky tie nádherné hodnoty, ktoré škôlky mali – “pôjdu do hája”. Rozvoj trojročných a štvorročných sa údajne kvôli tomu môže spomaliť. “Deti toho menej namaľujú, vystavia, nacvičia. Budú kratšiu dobu vonku, v jedálni bude viac jedla na zemi než predtým… České škôlky prestanú byť svetová špička.”

Zároveň dodáva, že pôjde o obrovskú finančnú záťaž pre obce, ktoré musia škôlky garantovať, lebo garantovaná kapacita sa zvýši o štvrtinu. Čo znamená aj v menšom meste postaviť novú škôlku a to si môže vyžiadať desiatky miliónov, celoštátne až niekoľko miliárd.

“Vec je jasná. Keď do toho začneme pliesť úloha štátu starať sa o malé deti, aby rodičia mohli pracovať, patrí to do iného rezortu a nie k nám na školský výbor. Spomenul by som len fakt, že nie je pravda, že sociálna politika Českej republiky je tak neľudská v tejto veci. Ako jedna z mála krajín sveta umožňujeme platenú podporu mamičkám (oteckom) až do troch/štyroch rokov. Máme celé skupiny obyvateľstva, ktoré schválne nepracujú a nechajú sa živiť sociálnym systémom. Je to pre nich výhodnejšie. To treba v poriadku nie je – ale netýka sa to školského zákona, vysvetlil Klaus mladší.

Zdroj: lifenews.sk