Choď na obsah Choď na menu
 


EE, jeden z najväčších poskytovateľov mobilných služieb v Spojenom kráľovstve pred začatím školského roka odporúča rodičom, aby nedávali deťom vo veku základnej školy vlastný smartfón a varuje pred účinkami používania inteligentných telefónov a internetu na duševné zdravie a správanie detí. Správu prináša The Guardian a BBC News

 

Jeden z najväčších poskytovateľov mobilných sietí v Spojenom kráľovstve odporúča rodičom, aby nedávali deťom vo veku základnej školy vlastný smartfón. Spoločnosť EE uviedla, že po tom, ako dostáva od rodičov čoraz viac žiadostí o poskytnutie usmernení sa snaží zlepšiť “digitálnu pohodu” detí.

Usmernenie prichádza po výzvach na úplný zákaz smartfónov pre deti mladšie ako 16 rokov a zákonný zákaz používania mobilných telefónov v školách.

Spoločnosť EE uviedla, že deťom mladším ako 11 rokov by sa mali dávať “neinteligentné“ zariadenia, ktoré majú podobné možnosti ako staré telefóny, ktoré kvôli svojej veľkosti dostali prezývku “tehly“.

Toto odporúčanie bolo oznámené v súvislosti so začiatkom nového školského roka, kedy rodičia často uvažujú nad tým, či svojim deťom zaobstarať mobilný telefón. Telekomunikačná spoločnosť EE vydala odporúčanie v súvislosti s rastúcimi obavami z účinkov používania smartfónov a internetu na duševné zdravie a správanie detí.

 

Plusy a mínusy

 

Prístup k internetu môže podporiť vzdelávanie a spoločenské aktivity mladých ľudí, ako aj pomôcť rodičom sledovať, kde sa nachádzajú. Niektorí odborníci však varujú, že prispieva ku skráteniu doby udržania pozornosti, vystavuje deti škodlivému obsahu a vytláča iné činnosti, ako je hranie sa vonku alebo rozhovory s priateľmi.

Môže však deti vystaviť aj nebezpečným situáciám. Podľa CNN  sexuálni predátori napríklad zneužívajú jednu z najpopulárnejších hier pre deti, Roblox. Stretávajú sa s deťmi v online priestore, rozprávajú sa s nimi a potom sa z nich snažia vylákať intímne fotografie.

EE uviedla, že deti mladšie ako 11 rokov by mali dostať telefóny, ktoré sa dajú používať na písanie správ a telefonovanie, ale bez prístupu na internet alebo do aplikácií ako sú napríklad TikTok a Youtube.

Firma EE zároveň uvádza na trh telefón s obmedzenými možnosťami pre deti a poskytuje rodičom možnosť spravovať a monitorovať používanie internetu v závislosti od veku detí.

Riaditeľ pre firemné záležitosti Mat Sears uviedol, že spoločnosť EE chce pomôcť rodičom a opatrovateľom “urobiť pre svoje deti to najlepšie rozhodnutie“.

„Domnievame sa, že deti mladšie ako 11 rokov by nemali mať prístup k smartfónom. Nepotrebujú používať inteligentný “smartfón“ a v skutočnosti je pre nich vhodnejší feature phone – alebo dumb(hlúpy) phone, ako ich niektorí nazývajú,“ uviedol.

 

Prieskum Ofcom

 

Podľa nedávneho prieskumu telekomunikačného regulačného orgánu Ofcom má v súčasnosti takmer štvrtina detí vo veku päť až sedem rokov vlastný smartfón. Deväť z desiatich detí vlastní mobilný telefón, kým dovŕšia 11 rokov. Správa ďalej uvádza, že vo veku 11 rokov, keď deti zvyčajne prechádzajú v britskom školskom systéme na strednú školu, majú už takmer všetky nejaký telefón.

Ofcom označil svoj výskum, ktorý zverejnil začiatkom tohto roka, za “výzvu na prebudenie“ po tom, ako priniesol šokujúce výsledky. Ofcom zistil, že viac ako polovica detí mladších ako 13 rokov používa sociálne médiá napriek tomu, že väčšina veľkých platforiem má pravidlá, podľa ktorých musia mať používatelia viac ako 13 rokov.

Ofcom už skôr oznámil, že v rokoch 2020 až 2022 sa čas strávený deťmi pri obrazovke zvýši o 52 percent. Britskí poslanci preto v máji tohto roku vyzvali na zákaz predaja smartfónov deťom mladším ako 16 rokov.

Sears uviedol, že podľa neho sú smartfóny vhodné pre deti vo veku od 11 do 13 rokov, avšak toto tvrdenie sa netýka prístupu k sociálnym médiám. Rodičom detí vo veku 13 až 16 rokov odporučil, aby “pozorne sledovali“, ktoré aplikácie sociálnych médií si ich deti sťahujú.

„Myslíme si, že je absolútne v poriadku a správne, aby sociálne médiá používali iba deti staršie ako 13 rokov. Zároveň by sa však mali zaviesť rôzne rodičovské kontroly a nastavenia ochrany súkromia, ako aj uzamknutie obrazovky napríklad v závislosti od času, ktorý deti strávia na týchto rôznych stránkach sociálnych médií,“ dodal.

Clare Fernyhoughová, spoluzakladateľka občianskej kampane Smartphone Free Childhood, privítala nové usmernenia spoločnosti EE. „Je to pozitívny krok, aby rodičia spochybnili túto normu, že ‘áno, jednoducho im dám smartfón’,“ povedala. „Zároveň by som chcela spochybniť myšlienku, že všetky deti potrebujú telefón. Ale ak dieťa vôbec potrebuje telefón, určite by to mal byť jednoduchý telefón. Sú oveľa menej návykové,“ myslí si.

„Smartfóny sú zariadenia pre dospelých a pre deti nie sú bezpečné,“ dodala. Navrhla, aby sa zaviedol mechanizmus na overenie veku osoby priamo v zariadení, nielen pri prihlasovaní na prístup k obsahu, ako je to teraz.

 

Zákon o bezpečnosti na internete

 

Cieľom nedávnych britských právnych predpisov je zabezpečiť, aby deti neboli vystavené škodlivému online obsahu, ako je napríklad materiál propagujúci samovraždu a sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy a násilný obsah.

Zákon o bezpečnosti na internete ukladá technologickým platformám väčšiu zodpovednosť a zavádza zákonnú povinnosť starostlivosti voči ich používateľom. Zákon však nadobudne účinnosť až v roku 2025 a kritici tvrdia, že hoci ide o krok správnym smerom, na ochranu mladých ľudí nejde dostatočne ďaleko.

Niektoré iné európske krajiny vrátane Francúzska, Talianska a Holandska zakázali používanie smartfónov v školách. Minulý rok čínsky regulačný orgán navrhol obmedziť denný čas strávený pri obrazovke pre deti do 18 rokov.

Výbor pre vzdelávanie britského parlamentu v máji uviedol, že vláda by mala zvážiť úplný zákaz používania smartfónov pre deti mladšie ako 16 rokov. Novozvolený premiér Sir Keir Starmer v júli uviedol, že nepodporuje “jednoduchý zákaz“ telefónov pre deti mladšie ako 16 rokov, ale že vláda sa musí “zovu pozrieť“ na to, aký obsah majú deti prístupný online.

Carolyn Buntingová, výkonná riaditeľka skupiny Internet Matters, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou detí, uviedla: „Náš nedávny prieskum ukázal, že rodičia chcú sami rozhodovať o používaní technológií svojimi deťmi, ale mnohí z nich by ocenili usmernenie, ktoré by im pri tom pomohlo.“

 

Zdroj: hlavnespravy.sk