Významný írsky onkológ, profesor a politik sa na svojom Twitter účte vyjadril, že sa nikdy nestretol so situáciou, v ktorej by bol potrat nutný na záchranu života matky.
Dr. John Crown, ktorý prednášal v 40 krajinách a je autorom 150 štúdií, povedal pre ľudí, ktorí ho sledujú na Twitter účte, že počas svojej lekárskej kariéry musel čeliť „niekoľkým ťažkým rozhodnutiam týkajúcich sa chemoterapie v tehotenstve.“
Avšak vyhlásil, že si nemyslí, že by „niekedy mal prípad, kedy by potrat bol nevyhnutný na záchranu matky.“
Toto vyjadrenie prichádza v Írsku v rozhodujúcich momentoch, kedy zástancovia potratov spustili mediálnu kampaň, v ktorej naliehajú na úplné zlegalizovanie potratov. Chcú využiť už existujúci zákon a právne precedensy, aby sa potraty mohli stať povolenými. Tvrdia totiž, že ženám kvôli zákazu potratov nie je dovolená „život zachraňujúca lekárska liečba.“
Ľudia obhajujúci zákon sa proti tomuto postavili s tvrdením, že žiadnej žene v Írsku nebola nikdy odopretá lekárska liečba, ktorá by neúmyselne zapríčinila smrť jej dieťaťa a pritom zachránila život matky. Tieto prípady sú zriedkavé a sú vo veľkej miere obmedzené na mimomaternicové tehotenstvo a tehotné pacientky s rakovinou, podstupujúce operáciu a chemoterapiu.
Zástancovia pro-life sa vyjadrili, že potrat nikdy nemôže byť považovaný za spôsob liečby matky, pretože jeho jediný účel je zabitie nevinného ľudského života.
Írske pro-life organizácie Youth Defence a Life Institute toto vyjadrenie privítali s tým, že Dr. Crown jednoducho podporil odlišný lekársky názor, a to ten, že potrat sa nikdy nemôže byť označením pre „život zachraňujúcu liečbu.“
Tieto komentáre sa zdajú byť zvlášť presvedčivé, nakoľko Crown podľa vlastných slov nie je zástancom pro-life, a preto nie je jeho silné presvedčenie založené na akejkoľvek ideológii. „Pre mňa je to celé o fungujúcom nervovom systéme,“ povedal a ostro skritizoval pro-life postoj k osobnosti ľudského embrya. Napísal: „Myšlienka, že 16 buniek má také isté práva ako dieťa je rovnako absurdná, ako myšlienka, že úplne vyvinutý plod s úplným nervovým systémom nemá žiadne práva.“
V jednej z rubrík britských novín The Independent vyjadril Dr. Crown svoj názor, že „extrémisti“ na oboch stranách by mali byť konfrontovaní: „pro-potratoví extrémisti, ktorí odopierajú práva toho, čo je jasne malým nenarodeným dieťaťom, odmietajúc jeho ľudskosť“ a tí, ktorí zastávajú „názor, že oplodnené vajíčko alebo embryo v ranom štádiu ... je tak isto vyvinutá ľudská bytosť ako novorodenec,“ čo označil za „teologický“ názor.
Hoci sa Crown nevyjadril jasne ohľadom vlastného stanoviska k potratom, argumentuje, že „je čas, aby lekárske povolanie poskytlo spoločnosti najlepšiu možnú radu v problematike, kedy sa embryo stáva osobou. A to i v prípade, že by tým lekári zariskovali, že budú všeobecne nepopulárni.“
Dr. Crown pôsobil do roku 1993 ako asistujúci profesor na fakulte medicíny Weill Cornell Medical College patriacej pod Cornellskú Univerzitu. Potom sa ujal postu konzultanta v dvoch dublinských nemocniciach - sv. Vincenta a sv. Lukáša. Od Dublin City University a University College Dublin mu bola udelená profesúra vo výskume rakoviny a nedávno bol zvolený do hornej snemovne írskeho senátu (Seanad Éireann).
Niamh Ui Bhriainová, stojaca na čele organizácie Life Institute, napísala, že tvrdenie potratového hnutia o „život zachraňujúcej lekárskej liečbe“ je lesť, ako krajinu donútiť k legalizácii potratov na požiadanie. Youth Defence a iné pro-life organizácie v krajine verejne odsúdili túto pro-potratovú kampaň ako príklad zámerného podsúvania dezinformácii.
Rebecca Roughneenová z organizácie Youth Defence pre LifeSiteNews.com povedala, že výrok Dr. Crowna bol významnou intervenciou, „pretože potvrdzuje to, čo starší lekárski odborníci vždy hovorili: že potrat nikdy nie je lekársky nevyhnutný.“
Dodala, že účastníci kampane sa bez ostychu zapájajú do „nečestného šírenia verejného strachu,“ čo je momentálne doprevádzané útokom i zo strany médií.
„Opakujú tú istú lož stále dokola v snahe presvedčiť verejnosť, že potrat je nutný na záchranu života matiek. Skutočnosťou však je, ako práve zdôraznil Dr. Crown, že všetky dôkazy z oblasti medicíny to vyvracajú.“
Niamh Ui Bhriainová z organizácie Life Institute takisto privítala vyjadrenie Dr. Crowna, ktoré podľa nej odhalilo hlavné klamstvo pro-potratových argumentov. „Jeho výrok je teraz obzvlášť dôležitý, pretože sme svedkami skutočne veľkého a štedro financovaneého nátlaku, aby tu boli potraty legalizované - na mieste, kde sa život snažíme chrániť.“
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Populačný fond OSN, UNICEF a Svetová banka, ktoré rozhodne môžu byť označené ako skupina pro-potratových organizácií, nedávno publikovali štúdiu. Tá ukazuje, že Írsko so svojou pretrvávajúcou ochranou života má jednu z najnižších hodnôt úmrtnosti matiek vo svete. Štatistiky z roku 2008 ukazujú na 3 úmrtia matiek na každých 100 000 pôrodov a 3,81 úmrtí novorodencov na 1000 pôrodov. To radí Írsko na 202. miesto z 222 krajín.
Ui Bhriainová povedala, že na základe skúseností v Írsku sa ukázalo, že lekári nemuseli vykonávať potraty, aby zachránili životy žien. „Potraty sú u nás ilegálne už takmer 30 rokov a počas toho času v Írsku nezomrela ani jedna žena kvôli tomu, že by nebola mohla ísť na potrat. K tejto problematike sa vyjadrilo mnoho odborníkov a väčšina skúsenejších pôrodníkov a gynekológov v krajine sa verejne vyslovila, že potrat nepredstavuje liečbu zdravotného stavu ani neslúži k záchrane života.“
Zdroj: lifenews.sk