Miláno, najdôležitejšie mesto na severe Talianska, je známe svojím „progresívnym“ prístupom k témam ochrany života a rodiny. K tomu sa čoraz viac pridáva ľavicový odpor voči tým, ktorí stále veria a podporujú tradičné židovsko-kresťanské morálne hodnoty. Ukázalo sa to aj nedávno, keď bol stredoškolský učiteľ náboženstva zbavený funkcie a prepustený za to, že ukázal študentom dobre známy americký pro-life film „Nemý výkrik,“ ktorý je voľne dostupný na YouTube.
Giorgio Nadali, učiteľ s 26 ročnou praxou na strednej škole Lyceum Cardano v Miláne, bol zbavený učiteľskej licencie v decembri po tom, čo ukázal v triede 16-ročných študentov film Dr. Bernarda Nathansona. Dr. Nathanson (bývalý potratár a potratový aktivista, pp.), už ako pro-life aktivista, týmto filmom vniesol tému potratov do amerického povedomia v 80-tych rokoch. Nadali, ktorý je tiež autorom kníh na viacero náboženských tém, bol na 8 dní zbavený funkcie zo strany školy. Potom bol rovno prepustený Ambroziánskou kúriou, organizáciou zastrešujúcou náboženské vyučovanie v školách patriacich pod Milánsku arcidiecézu. Nadali podal formálne odvolanie kardinálovi Angelovi Scolovi, milánskemu arcibiskupovi.
La Repubblica, ľavicové noviny podporujúce potraty, ktoré založil ateista Eugeniom Scafalrim, priniesli reportáž, v ktorej tvrdia, že film ovplyvnil študentov, ktorí z miestnosti vyšli. Opísal ich ako „tichých, osobitne dievčatá.“ „Niektorí vyšli z triedy smutní,“ písalo sa v novinách a niektorí sa sťažovali rodičom, ktorí sa následne sťažovali v škole. Od roku 1978, podľa talianskeho potratového zákona, môžu dievčatá ísť na potrat už ako 13-ročné bez povolenia svojich rodičov.
Profesor Nadali je dobre známy katolícky žurnalista a mediálny hovorca. Podľa miestnych správ tento film používal na hodinách aj predtým a pýtal sa študentov, či ho chcú vidieť v rámci diskusie o súčasných spoločenských a kultúrnych témach. Dotknutá trieda povedala, že chcú. Nebol s tým žiadny problém, až kým sa v škole nezačala diskusia, pri ktorej Nadaliho ostatní učitelia opakovane nazvali „spiatočníkom, reakcionárom a teroristom“ a bol obvinený z vyvolávania „šialeného hurhaju.“
12. januára páter Giambattista Rota, vedúci sekcie vyučovania katolíckeho náboženstva pre Milánsku kúriu vydal vyhlásenie pre katolícky blog „Messa in Latino,“ kde poprel, že by bol Nadali zbavený funkcie iba kvôli filmu.
„Nikdy nie je príjemné uchýliť sa k disciplinárnemu konaniu voči učiteľom katolíckeho náboženstva,“ povedal Rota. „Zvyčajne nerobíme takéto intervencie, iba v osobitne závažných prípadoch.“
Rota povedal, že prípad profesora Nadaliho bol takýmto prípadom, ale dodal, že „určite nie kvôli faktu, že púšťal zmienené video, ani kvôli jeho obsahu.“
Nepovedal však viac detailov a uviedol iba, že riaditeľ lýcea nariadil zbaviť Nadaliho funkcie „kvôli záležitostiam, ktoré sa udiali v tejto škole“ a spadajú do kompetencií „školského poriadku.“
„Závažnosť tohto skutku a námietok zo strany rodičov a detí si vyžiadalo zásah zodpovedného úradu. Predmetom celej záležitosti je pedagogická a učiteľská schopnosť profesora a až potom tá udalosť, o ktorej hovoríme,“ dodal.
Rota poprel, že by Milánska arcidiecéza bola proti pro-life posolstvu filmu a dodal, že „nič by nebolo viac zavádzajúce.“
Ale tí, ktorí sledujú katolícku scénu v Milane, sa nedajú oslniť oficiálnymi výrokmi. Historik a spoločenský komentátor Paul Deotto, ktorý píše na stránke Riscossa Christiana, uvádza, že reakcia Ambroziánskej kúrie vyšla po tom, čo mali telefonáty z denníka La Repubblica, v ktorých sa vypytovali na prípad. „V skratke by sme si museli myslieť, že ak sa chcete dozvedieť dôverné záležitosti, stačí vám zavolať do kúrie a povedať, že ste novinár z La Repubblica. Všetka diskrétnosť potom ide do pekla,“ napísal Deotto.
Skupina Podpora žien po potrate komentovala, že táto novinka „nás zanechala ohromené a nebolo príjemné si to prečítať. Ale v súčasnej klíme, kde sa časť cirkvi stále viac a a viac utieka k ‚dialógu‘ so svetom (možno niekedy na úkor pravdy) to zrejme nie je veľká novinka. … Ale tento príbeh nerobí česť ani škole, ani Milánskej kúrii.“
Zdroj: lifenews.sk