Zabezpečiť informovanosť žien o vývoji ich tehotenstva pred vykonaním interrupcie, ako aj zakázať ponúkanie interrupcie prostredníctvom reklám by mohla nová legislatíva, ktorú v pondelok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Zmeny prináša novela zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú predložili poslankyne Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová (všetky SNS).
Podľa novely by sa mal obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia povinne zakotviť medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva. Ženám by tak malo byť umožnené vidieť obraz embrya alebo plodu, ako aj počuť tlkot jeho srdca. “Sonografické vyšetrenie, ako aj odovzdanie výtlačku záznamu zo sonografického vyšetrenia bude pre ženu bezplatné,” píše sa v návrhu novely.
Návrhom by sa tiež zakázali reklamy umelého ukončenia tehotenstva, za porušenie zákazu by hrozila pokuta vo výške 66.400 eur.
Poslankyne chcú vylúčiť z dovolenej reklamy umelé ukončenie tehotenstva pri zdravotníckych pracovníkoch a poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
“Cieľom návrhu je tiež zabrániť tomu, aby slovenskí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti promovali potrat v zahraničí a podporovali tak potratovú turistiku na Slovensko,” skonštatovali poslankyne v návrhu.
Zmeny by v prípade schválenia novely mali byť účinné od 1. marca 2020.
Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život: “Stala sa veľká vec. V tomto parlamente bolo už sedem pokusov zlepšiť ochranu života, no zatiaľ žiadny nevyšiel. Teraz sme sa konečne posunuli dopredu! Zlepšenie ochrany života je možné, verím, že zákon bude schválený a pani prezidentka ho nebude bojkotovať. Potrat nie je dobrý pre nikoho, nenarodené deti a ich matky si zaslúžia viac.”
Michal Truban: Zákon bude ženy šikanovať počúvaním tlkotu srdca plodu
Na výsledok dnešného hlasovania reagoval aj líder Progresívneho Slovenska Michal Truban.
“Parlament posunul do druhého čítania zákon Andreja Danka, ktorý dokázal zakázať niečo, čo nikto nevidel. Reklamu na potraty. Okrem toho bude ženy šikanovať počúvaním tlkotu srdca plodu. Je to zlý zákon, ktorý spochybňujú odborníci. Je to aj ďalší dôkaz toho, ako veľmi sú títo politici odtrhnutí od reálnych problémov ľudí a že ich úprimným záujmom je mať nad ľuďmi moc a nie im pomáhať,” napísal v reakcii na sociálnej sieti.
Simona Petrík obhajuje potraty a žiada antikoncepciu hradenú z verejného zdravotného poistenia
S výsledkom hlasovania nie je spokojná ani poslankyňa Simona Petrík (Spolu), ktorá obhajuje potraty pričom sa odvoláva na tvrdenia odborníkov, že dať počuť žene tlkot srdca plodu v skorom štádiu tehotenstva môže plod poškodiť.
“Jedno je jasné: SNS naháňa lacné politické body a nechutne pri tom zneužíva túto extrémne citlivú tému. Ak nám tu skutočne ide o ochranu života a práv žien a detí, sústreďme sa namiesto týchto diletantských kvázi riešení na opatrenia, ktoré podporujú ženy a sú efektívne pri znižovaní počtu interrupcií, akým je napríklad dostupná antikoncepcia hradená z verejného zdravotného poistenia,” hovorí Petrík.
Richard Vašečka: Hlasoval som jednoznačne ZA
“Hlasoval som jednoznačne ZA, pretože hodnota ľudského života má u mňa prednosť pred straníckymi súbojmi. Zachránené nenarodené deti sa nás nebudú pýtať, kto návrh zákona predložil,” uviedol po hlasovaní poslanec Richard Vašečka, ktorý prednedávnom sám predložil návrh na sprísnenie interrupcií.
“O zákone sa bude v druhom čítaní rokovať na prelome novembra a decembra. Dovtedy sa uskutočnia okrúhle stoly a odborné stretnutia k tomuto návrhu. Prerokujú ho aj výbory Národnej rady. V druhom čítaní je priestor na zmeny a doplnenia, ktoré by daný návrh vylepšili,” dodal Vašečka.
Proti väčšej ochrane nenarodených detí hlasovali:
Cigániková, Dostál, Dubačová, Galek, Gröhling, Osuský, Petrík, Poliačik, Shahzad, Suchánek, Viskupič, Zimenová, Žarnay.
Zdržali sa:
Baláž, Balódi, Baránik, Bastrnák, Bašistová, Blahová, Buček, Cséfalvayová, Čaplovič, Ďurovčík, Fico, Galko, Hambálek, Choma, Ivan, Janíková, Jarjabek, Kaščáková, Kiššová, Klus, Kresák, Laurenčík, Maďarič, Madej, Mitterpák, Mojš, Nedoba, Pavelka, Petrák, Puci, Rajtár, Sárközy, Simon, Sloboda, Valocký, Vavrek, Želiezka.
Nehlasovali:
Budaj, Gabániová, Matejička, Milanová, Šimkovičová.
Neprítomní:
Andreánsky, Beblavý, Blaha, Fedor, Glváč, Grendel, Holúbek, Hrnčiar, Kollár, Kotleba Marian, Macháčková, Mihál, Remišová, Senko, Sopko, Zemanová, Žitňanská.
Grafické znázornenie hlasovania:
Smer-SD
Slovenská národná strana
Ľudová strana – Naše Slovensko
Sloboda a Solidarita
Most-Híd
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Sme rodina
Poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov