Článok sa snaží tváriť neutrálnejšie ako v skutočnosti je. Nakoľko je však vystavaný na agentúrnej správe a vyjadrení feministickej poslankyne Simony Petrík (Spolu), naratív je očividný.
Pripomeňme, že zmena zákona z dielne SNS prináša dve veľké novoty. Jednak preventívne zakazuje propagáciu interrupcií formou reklamy a za druhé, informačnú povinnosť lekárov rozširuje o ukázanie záznamu zo sonografického vyšetrenia, a ak je to technicky možné, mali by nechať ženy vypočuť si aj tlkot srdca plodu.
Vraj sa vraciame do 19. storočia
Po prevzatí informačnej správy TASR však nasledujú len vyjadrenia dvoch zástankýň liberálnej interrupčnej politiky, Simony Petrík (PS/Spolu) a Ireny Biháriovej (PS/Spolu). Odporca priestor v Najmame nedostal. Možno si v tejto súvislosti autorka tiež povedala, na čo?
Podľa slov Petrík je zákon neodborný a považuje ho za taký, ktorý nás vracia do minulosti a obmedzuje práva žien.
„Tento zákon zakazuje niečo, čo nikto nikdy nevidel – reklamu na potraty. Je to ďalší dôkaz, ako veľmi sú títo politici odtrhnutí od reálnych problémov ľudí a kde leží ich skutočný záujem,“ vraví ďalej.
Nútiť matku počúvať tlkot srdca jej budúceho dieťaťa je vraj traumatizujúce a slúži to na „emočné vydieranie“ a zároveň podľa odborníkov to pre plod „môže byť škodlivé,“ dopĺňa ju kolegyňa Biháriová.
Len zopár stručných poznámok
Zväčšenie informačnej povinnosti a používanie sonografu nás do 19. storočia vrátiť nemôže, vtedy totiž žiadne podobné prístroje neboli. Ale teraz žarty bokom.
Vyjadrenia Simony Petrík o tom, že žiadne reklamy na potraty nikto nikdy nevidel, sú čírou demagógiou. Televízne spoty tohto charakteru boli napríklad v Británii okolo roku 2010 pomerne diskutovanou témou a písalo sa o tom aj v našich končinách.
Samozrejme, že tieto reklamy nefungujú na báze signálu typu „poďte zabiť svoje dieťa“, ale faktom ostáva, že súkromné potratové kliniky nežijú zo vzduchu a svoje implicitné propagačné nástroje majú.
Po tretie, ak si osvojíte liberálnu filozofiu a považujete plod iba za akýsi zhluk buniek, ktorý chcete vypudiť, ako sa dá jeho ukázaním žena vydierať? Túto protichodnosť skúste odstrániť.
Hádam najhlúpejším argumentom je ale vyjadrenie propotratových političiek o tom, že počúvanie tlkotu srdca plodu, mu môže ublížiť. Ešte raz a pomaly. Matka sa chystá podstúpiť potrat (v preklade úplne zlikvidovať plod, ktorý následne skončí v nádobe na biologický odpad) a Biháriovú trápi, že niekoľko dní predtým mu môže byť teoreticky ublížené. To nevymyslíš.
— Tomáš Dugovič
Zdroj: denniks.sk