Denník The Blackpool Gazette uvádza, že 31-ročná Saraz Luise Dunnová zomrela na otravu krvi v nemocnici Blackpool Victoria Hospital v Lancashire, Anglicku. Kompletné vyšetrovanie jej smrti naplánovali na november, avšak správy uvádzajú, že žena podstúpila potrat štyri týždne pred smrťou a odvtedy sa opakovane sťažovala na pretrvávajúce nevoľnosti.
Úrady uvádzajú, že žena kontaktovala lekára 9. apríla a nasledujúci deň zavolala záchranku. V nemocnici do 24 hodín zomrela.
Lekári uvádzajú ako dôvod smrti sepsu, no údaje o pokročilosti tehotenstva či metóda potratu nie sú známe.
Potrat je v Anglicku legálny do 24. týždňa tehotenstva viac-menej z akéhokoľvek dôvodu a v neskoršom štádiu za určitých okolností. Väčšinou ho financujú peniaze daňových poplatníkov.
Richard Baker, právnik rodiny Dunn minulý týždeň požiadal nezávislého experta, aby prípad vyšetril. Poznamenal, že lekár poverený preskúmaním incidentu je kolegom zdravotníkov ošetrujúcich Dunnovú pred jej smrťou.„Rodina Sarah sa neuspokojí s vyšetrovaním, ktoré sa zameriava iba na fakt, či niekto hovorí pravdu alebo nie,“ uvádza Baker.
Potraty sú zo samotnej podstaty smrteľné, no potratový priemysel často bagatelizuje riziká, ktoré hrozia matke.Portál LifeNews poukázal na mnoho prípadov, keď ženy zomreli po legálnom potrate – napr. Tonya Reavesová, Cree Erwinová, Lakisha Wilsonová, Diana Lopezová, Holly Pattersonová a ďalšie.
V roku 2008 Centrum pre prevenciu chorôb v USA (CDC) oznámilo, že viac ako 400 žien zomrelo v USA následkom legálneho potratu, vrátane 12tich žien v danom roku. Odvtedy zomrelo viac ako 50 žien, udáva najnovšia správa CDC. Avšak samotná agentúra poznamenáva, že čísla budú určite vyššie, keďže osem štátov tieto údaje CDC neposkytuje.
Potraty zabíjajú v Anglicku a Walese viac ako 200 000 nenarodených detí každý rok a takmer 1 milión v Amerike. V roku 2020 Anglicko a Wales zverejnili rekordné čísla vo vykonaných potratoch, keď bolo v uvedenom roku usmrtených 210 860 nenarodených detí.
Preklad Viktória Dandárová