„Reuters“ sa sťažuje na správanie amerických poľnohospodárov, ktorí sa kvôli klesajúcemu dopytu po mäse rozhodli znížiť stavy zvierat. Liberálny portál opisuje citovaný príbeh pomocou dramatických fráz, ako je „potrat cicavcov“, ktoré by sa hľadali v správach pri téme zabíjaných počatých detí.
Na problém poukázala pro-life organizácia „Live Action“. Na svojom Twitteri kritizovala článok Toma Polanseka s názvom „Potratené cicavce, splyňované kurčatá. Účinky pandémie, ktorá zasahuje mäsový priemysel. „Spoločnosť Reuters je hrdá na to, že označovaná ako nezaujatá. Spoločnosť však súčasne novinárom zakazuje uznať ľudskosť detí odsúdených na potrat alebo ich uznať za obete. Plody ošípaných sú však označené ako deti, jedlo alebo obete, “poznamenáva Live Action.
Polansek sa vo svojom článku skláňa nad osudom zvierat, ktoré budú utratené v dôsledku korona krízy. Pandémia SARS-CoV-2 zasiahla všetky odvetvia amerického poľnohospodárstva, ale mäsový priemysel to cítil obzvlášť ťažko. Live Action však upozorňuje na slovnú zásobu a jazykový štýl, ktorý autor používa na opis osudu zvierat. Prasiatka v lone nie sú „plodmi“, ale jasne definovanými zástupcami biologických druhov – cicavcov. Sú teda označené terminológiou, ktorú je ťažké nájsť, keď sa liberálne médiá zaoberajú témou potratov u ľudí. V tomto článku sú mladé ošípané podrobené „potratom“, sú „jeho obeťami“ a niektoré zvieratá farmári „usmrtia“.
Live Action kritizuje a obviňuje portál Reuters zo „zaujatosti“ a poukazuje na pokyny z príručky etiky v žurnalistike samotnej spoločnosti Reuters. Bolo v nich jasne naznačené, že „ak ide o človeka, tak by sa novinár mal radšej odvolávať na plody ako na nenarodené deti“, pokiaľ sa správa neodvoláva na niečí citát.
„Opíšte tých, ktorí bojujú za právo žien na potrat ako obhajkyne práv na potrat, a tých, ktorí bojujú proti potratovým právam, ako obhajcov antiabortívnych kampaní. Výrazy a termíny ako pro-choice, pro-life a potrat sú predmetom sporov. Je potrebné sa vyhnúť výrazu „potrat“, keď sa to týka osoby, ktorá vykonáva nezákonné potraty“, je možné dočítať sa v pokynoch amerického portálu.
Portál Life News tiež poukazuje na dvojaký štandard spoločnosti Reuters. „Keď už hovoríme o zvieratách, tak ich „deti“ sú potratené. Keď už hovoríme o ľuďoch, tak máme do činenia s plodom, “ podčiarkuje LifeNews. Ako to je na Slovensku asi čitatelia vedia. O politickej a právnej rovine týchto sporov ešte budeme počuť aj na Slovensku. Aj na Slovensku je trestné zabiť niektoré chránené zvieratá a za niektoré trestné činy hrozí dokonca väzenie, ale za zabitie človeka v prenatálnom štádiu (do istého momentu) žiaden postih nehrozí. Nie je to dvojaký štandard?
René Balák
Zdroj: hlavnespravy.sk