Choď na obsah Choď na menu
 


Bigotná chudera či ponižovanie zákazníčky. Aj tak opisujú konanie košickej lekárničky, ktorá odmietla zákazníčke vydať antikoncepciu s tým, že si uplatňuje výhradu vo svedomí. Incident následne vyvolal vlnu kritiky, ku ktorému sa pridala napríklad aj poslankyňa Simona Petrík. Výhrada vo svedomí však má oporu v slovenskej legislatíve.

Pred dvoma dňami sa pacientke z Košíc udial nepríjemný incident, ktorý následne opísala redaktorke portálu Kosicednes.sk. Adriana si v jednej z lekární na sídlisku Nad jazerom chcela kúpiť antikoncepciu, avšak nepochodila.

Lekárnička jej odmietla antikoncepciu predať, pretože to odporuje jej presvedčeniu a uplatnila si teda výhradu vo svedomí. Zamestnankyňa zároveň Adrianu upozornila, že antikoncepcia škodí zdraviu.

Adriana nakoniec odišla a antikoncepciu si zadovážila v inej výdajni. K tomuto incidentu sa vyjadrila aj lekáreň, ktorá tvrdí, že o kolegyni uplatňujúcej si výhradu vo svedomí vie.

Poníženie, chudera

„Mali sme jeden hluchý polhodinový úsek, kedy bola jedna kolegyňa chorá a spomínaná zamestnankyňa bola na zástupe. Inak by zákazníka mohla presunúť ku kolegovi,“ vysvetlila vedúca farmaceutka v lekárni.

Ako to už býva, aj drobný incident si vyslúžil veľkú pozornosť na sociálnych sieťach, kde si lekárnička vypočula množstvo kritiky. Reagovala na ňu napríklad aj poslankyňa Simona Petrík, podľa ktorej zákazníčka zažila „poníženie a neférový prístup“.

Ozval sa aj nedávno zviditeľnený prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky nemocnice v Ružinove, ktorý zase lekárničku nazval „bigotnou chuderou“, ktorá má bludné predstavy.

Záhumenský v minulosti argumentoval aj proti návrhu z dielne SNS o povinnom vypočutí tlkotu srdca plodu dieťaťa pred interrupciou s tým, že vyšetrenie Dopplerovým ultrazvukom môže zárodok poškodiť.

Opora v zákone

Kritika však nie je na mieste, keďže uplatnenie výhrady vo svedomí má oporu aj v slovenskom práve. Táto záležitosť je upravená v Etickom kódexe zdravotníckeho pracovníka, ktorý tvorí prílohu č. 4. k zákonu 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti

V ňom sa uvádza, že od zdravotníckeho pracovníka nemožno vyžadovať taký výkon, ktorý by odporoval jeho svedomiu. Výnimku prirodzene tvoria prípady, kedy by odmietnutím prišlo k bezprostrednému ohrozeniu zdravia alebo života. Na stranu lekárničky sa postavilo prostredníctvom svojej hovorkyne aj ministerstvo zdravotníctva.

V prípade uplatnenia tejto výhrady je však nutné, aby o tom daný zamestnanec informoval svojho nadriadeného.

— JOR

Zdroj: denniks.sk