Choď na obsah Choď na menu
 


Po zrušení rozsudku Roe v. Wade začali médiá zaplavovať príbehy o takzvanej nevyhnutnosti interrupcií. Mnohí zástancovia  potratov tvrdia, že ženy potrebujú interrupciu, ktorá je formou “zdravotnej starostlivosti,” pretože je to isté ako zásah pri potrate. No hoci niektoré procesy môžu byť rovnaké, medzi interrupciou a potratom je obrovský rozdiel, informuje Live Action

Emily Savorsová napísala článok o svojej skúsenosti s potratom, ktorý prirovnala k interrupcii. “Bolo to začiatkom roka 1997 a ja som bola čerstvo vydatá a mala som 4-ročnú dcéru z predchádzajúceho manželstva. S manželom sme chceli ďalšie deti a koncom jari som otehotnela. Keďže moje prvé tehotenstvo bolo bezproblémové, usadili sme sa na niekoľko mesiacov s očakávaním, že dieťa sa narodí v marci 1998,” začala. Dostala však závažné zdravotné problémy a prežila potrat, ktorý jej potvrdil jej gynekológ.

“Po príchode mi urobili ultrazvuk a potvrdili sa moje najhoršie obavy – srdce nebije,” hovorí.

Savorsová potom tvrdí, že podstúpila interrupciu, aby si zachránila život.

“Môj lekár mi povedal, že ak nepodstúpim interrupciu, aby odstránil mŕtvy plod, riskujem, že sa u mňa rozvinie infekcia maternice, ktorá by mohla ohroziť môj život,” uvádza. “A tak som v záujme svojho života a života svojej rodiny urobila to, čo som si nikdy nemyslela, že budem musieť urobiť – ukončila som tehotenstvo.”

Na záver dodáva: “Bolo to moje rozhodnutie ísť na interrupciu, aby som si ochránila život.”

Aby bolo jasné: Savorsová nepodstúpila interrupciu (zabitie dieťaťa, ktoré ešte žilo). Savorsová podstúpila potrat (odstránenie pozostatkov už mŕtveho dieťaťa), aby zabránila infekcii.

 

Potrat alebo interrupcia?

Nedá sa poprieť, že Savorsová utrpel nevýslovnú tragédiu. Potratom trpí mnoho žien, hoci často v tichosti. Situácia môže byť ešte horšia, keď podobne ako Savorsová potrebujú liečbu na dokončenie potratového procesu. Ako vysvetľujú odborníci, niekedy je to potrebné pri tzv. zameškanom potrate, pri ktorom “placentárne a embryonálne tkanivá zostávajú v maternici, ale embryo odumrelo alebo sa nikdy nevytvorilo.”

Často sa v takomto prípade vykonáva dilatácia a kyretáž. Tento postup sa síce používa pri interrupcii v prvom trimestri, ale používa sa aj na odstránenie zvyškov dieťaťa, ktoré už zomrelo pri potrate.

Aj odborníci na klinike Mayo rozlišujú medzi potratom a interrupciou. A v nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako bývalá expertka na interrupcie opisuje skorú interrupciu metódou D&C, vykonanú s cieľom ukončiť život dieťaťa.

Jessa Seewaldová, absolventka reality show TLC, nedávno potratila a musela podstúpiť D&C. Mnohí ju začali podozrievať, že podstúpila interrupciu, keďže Seewaldová je otvorene na strane života pre deti. Ako však Seewaldová zdôraznila, jej dieťa bolo mŕtve už v čase, keď jej spravili D&C.

“Je veľký rozdiel medzi tým, keď niekto zomrie, a tým, keď niekoho zabijú. Prirovnávať jedno k druhému a už vôbec nie k matke, ktorá smúti za stratou svojho dieťaťa, je veľmi nechutné,” vyhlásila. “Je veľký rozdiel medzi hrobárom a vrahom. Dokonca aj dieťa chápe rozdiel medzi nimi.”

Ešte aj Plánované Tehotenstvo, najväčšia organizácia pre interrupcie v krajine, uznala, že interrupcia nie je to isté ako liečba komplikácií, ako je mimomaternicové tehotenstvo, predtým, ako tento názor vymazala zo svojej webovej stránky.

Medzitým liečba potratu a mimomaternicového tehotenstva zostáva legálna v každom jednom štáte. Dokonca aj v tých, ktoré majú zákony chrániace pred interrupciou nenarodené deti. Interrupcia nemusí byť legálna, aby ženy mohli podstúpiť liečbu potratu. Je veľký rozdiel medzi odstránením tela mŕtveho nenarodeného dieťaťa a aktívnym, úmyselným odňatím života tomuto dieťaťu. Je nečestné, nehovoriac o tom, že urážlivé, spájať tieto dve veci.

Zdroj: hlavnespravy.sk