Choď na obsah Choď na menu
 


„Bezprostredne po 3. Národnom pochode za život s účasťou 50 000 občanov sme ako zástupcovia viacerých organizácií požiadali premiéra Pellegriniho, aby sa ako najvyšší predstaviteľ výkonnej moci v SR účinne zasadil o dodržiavanie platnej povinnosti lekárov informovať matku pred potratom o jeho rizikách pre jej zdravie i psychiku, o alternatívach, ktoré sú pre matku k dispozícii, ako aj o organizáciách pomáhajúcich matkám v núdzi,“ povedala Martina Bednáriková, koordinátorka 40 dní za život.

„Za účelom zabezpečenia informovanosti matiek pred potratom sme požiadali premiéra, aby v spolupráci s ministerkou zdravotníctva zabezpečil do všetkých gynekologických ambulancií – štátnych i neštátnych – a na všetky gynekologické oddelenia nemocníc trvalú prítomnosť informačných letákov a plagátov, ktoré budú obsahovať informácie, na ktoré má matka zo zákona právo,“ dodal  Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.

„Ako angažovaní aktivisti sme tiež požiadali premiéra o stretnutie k tejto závažnej problematike. Je nám ľúto, že si na nás nenašiel čas, naša žiadosť bola podľa odpovede z kancelárie premiéra posunutá na Ministerstvo zdravotníctva SR,“ dodal Anton Chromík z Aliancie za rodinu.

Aktivisti žiadajú ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú o kladné vyriešenie ich žiadosti o zavedenie informačných materiálov v gynekologických ambulanciách a na oddeleniach v podobe letákov a plagátov obsahujúcich informácie, na ktoré má matka pred potratom právo.

„Vždy nám záležalo a bude záležať na ochrane všetkých mamičiek a ich detí, aj cez zlepšenie informovanosti pred potratom. Ako sa ukázalo aj v nedávnej parlamentnej diskusii o návrhu zákona, ktorý nijako neobmedzoval potraty, ale mal len zlepšiť informovanosť matiek pred týmto zákrokom, táto téma je žiaľ často opradená mýtami, hoaxami a diskusia o nej je sprevádzaná agresivitou zo strany obhajcov súčasného viac ako 30-ročného komunistického zákona. Aj preto sme premiéra aj ministerku Kalavskú požiadali o možnosť participovať na obsahu spomínaných materiálov,“ dodal Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa.

„Na Slovensku bolo za 60 rokov existencie potratového zákona potratených takmer 1.5 milióna detí. Naša právna úprava je jednou z najliberálnejších v Európe, pričom náš 30 rokov starý zákon nereflektuje súčasné vedecké poznanie. Jedným z mála zlepšení, ktoré sa podarilo dosiahnuť v roku 2009, bolo zavedenie informovaného súhlasu mamičiek, avšak podľa našich informácií toto sa často realizuje len formálne,“ povedal Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

„Žijeme v 21. storočí, vždy existuje lepšie riešenie ako potrat. Ak chceme byť zodpovednou a vyspelou spoločnosťou, musíme zlepšiť informovanie matiek pred tak závažným krokom akým je umelý potrat. Dúfame, že ministerka Kalavská zabezpečí lepšiu informovanosť nami navrhovanou formou letákov a plagátov,“ uzavrel Kováčik.


Zdroj: hlavnespravy.sk