Choď na obsah Choď na menu
 


Švédskej študentke Elin Erssonovej sa 23. júla podarilo zabrániť deportácii afganského migranta do svojej domovskej krajiny, keď sa pred štartom lietadla rozhodla vysielať naživo prostredníctvom sociálnej siete, odmietala sa usadiť a pripútať, kým Afgánca nevyviedli z lietadla, upozorňovala pri tom na práva azylantov. Teraz však zrejme svoj slniečkarský čin oľutovala, keď zistila, koho vlastne obhajovala. Napísal portál Voice of Europe.

Erssonovej prenos sledovali milióny ľudí a mainstreamové médiá označili jej sabotáž za odvážny čin a jeden z najvýznamnejších protestov za ľudské práva v Európe.

Neskôr sa ale zistilo, že 52-ročný Afgánec je notorický agresor. Podľa správ uznávanej švédskej novinárky Frie Tiderovej ho polícia viackrát riešila za domáce násilie. Mal zbiť svoje dcéry a svoju ženu a okrem iného ich “bičoval” dlhým káblom.

Podľa zistení Tiderovej bol muž vo Švédsku odsúdený za násilné činy. To však nebolo dôvodom, prečo bol deportovaný. Denník Nyheter Idag dodal, že muž bol v januári 2018 odsúdený na deväť mesiacov vo väzení za tri prípady útoku na svoju ženu a dve deti.

Mal biť svoje dve neplnoleté dcéry, pretože nevypli televízor podľa jeho pokynov. Podľa rozsudku vzal dlhý kábel na nabíjanie a udieral dievčatá na chrbte, rukách a nohách. Útok pokračoval, keď matka dcér vstúpila do miestnosti. Deťom sa potom podarilo ujsť. Afgánec potom bičoval 50-ročnú ženu až tak, že spadla na podlahu, potom mal muž udierať ženu do oblasti tváre.

“Hrdinský čin”

Podľa švédskych médií incident na konci júla bol plánovaným činom mladej Švédky-aktivistky. Elin Erssonová si najprv zistila, ktorým letom do Turecka má byť 52-ročný Afganec deportovaný a potom si kúpila letenku.

Pred odletom lietadla si odmietala sadnúť a požadovala, aby Afganca vyviedli. Celý protest naživo prenášala na Facebooku, kde jej video zhliadli tri milióny ľudí.

“Nechcem, aby tento muž prišiel o život len ​​preto, že nechcete zmeškať svoj let. Kým tohto človeka neodvedú, tak si jednoducho nesadnem,” vysvetľovala spolucestujúcim. “Robím všetko pre to, aby som mu zachránila život. Kým v lietadle niekto stojí, tak pilot nemôže vzlietnuť. Chcem len zabrániť deportácii, potom sa podriadim pravidlám. Je to úplne legálne a žiadneho zločinu som sa nedopustila,” povedala ďalej vo videu (viac v článku).

Zdroj: Hlavné správy