Dôsledky rozsudku Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva zo 16. apríla, ktorý definoval, že pojem „pohlavie“ , „žena“ a „muž“ je stanovené biologickým pohlavím, sa začali prejavovať – v športe.
Aktivisti už dlho volajú po tom, aby futbal nasledoval športy ako ragby a hokej a tiež obmedzil účasť v ženskom športe iba pre ženy, ktoré sa ako ženy narodili. Aktivisti odôvodnene tvrdia, že je to nevyhnutné z dôvodu bezpečnosti športovkýň a spravodlivosti.
Futbalová asociácia (Football Association) a Anglická netballová federácia (England Netball) zakázali transrodovým ženám hrať v ženských tímoch. Škótska futbalová asociácia (Scottish Football Association) tiež zakázala transrodovým ženám hrať ženský futbal od začiatku budúcej sezóny. Riadiaci orgán pre kriket, Anglická a waleská kriketová rada (England and Wales Cricket Board), urobí to isté na zasadnutí v piatok 2. mája. Informujú o tom mnohé anglické denníky vrátane The Guardian či Sky Sport News.
Zákaz FA je platný od 1. júna
FA potvrdila, že transrodové ženy od 1. júna už nebudú môcť hrať v anglickom ženskom futbale.
Potvrdenie britskej FA prichádza po spomínanom rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý stanovil zmeny v Zákone o rovnosti a ktorý hovorí o tom, že právna ochrana na základe pohlavia by sa mala vzťahovať len na osoby, ktoré sa ako ženy narodili.
Oznámenie FA však prišlo len mesiac po tom, čo vyhlásila, že bude naďalej umožňovať transrodovým ženám, ktoré prešli mužskou pubertou, hrať v ženských zápasoch, pokiaľ ich hladina testosterónu bude znížená na úroveň 5 nmol/l najmenej na 12 mesiacov.
„Ako riadiaci orgán národného športu je našou úlohou sprístupniť futbal čo najväčšiemu počtu ľudí v súlade so zákonom a medzinárodnou futbalovou politikou definovanou UEFA a FIFA,“ uvádza sa v aktuálnom stanovisku.
„Naša súčasná politika, ktorá umožňuje transrodovým ženám zúčastňovať sa ženských futbalových zápasov, bola založená na tomto princípe a podporená odborným právnym poradenstvom. Ide o zložitú tému a naše stanovisko bolo vždy také, že ak dôjde k podstatnej zmene v zákonoch, vede alebo fungovaní politiky v amatérskom futbale, prehodnotíme ju a v prípade potreby zmeníme,“ uvádza britská FA.
„Rozhodnutie Najvyššieho súdu z 16. apríla znamená, že zmeníme našu politiku. Transgender ženy už nebudú môcť hrať ženský futbal v Anglicku a táto politika bude implementovaná od 1. júna 2025,“ vyjadril sa zväz.
FA však zdôraznila dôležitosť inkluzívnosti voči transrodovým ženám, ktoré chcú hrať v ženskej kategórii. „Chápeme, že to bude ťažké pre ľudí, ktorí jednoducho chcú hrať šport, ktorý milujú, v rodovej identite, s ktorou sa stotožňujú… Kontaktujeme registrované transgender ženy, ktoré v súčasnosti hrajú, aby sme im vysvetlili zmeny a možnosti, ako môžu naďalej zostať súčasťou tohto športu,“ uviedla FA vo vyhlásení.
The Guardian uvádza, že po oznámení zmeny politiky FA sľúbila, že osloví približne 20 transrodových žien, ktorých sa táto zmena týka. Sky Sport tvrdí, že v Anglicku momentálne hrá na amatérskej úrovni necelých 30 transrodových hráčok , zatiaľ čo v profesionálnom futbale momentálne žiadna.
Pridal sa netball
Anglická netballová federácia (England Netball) tiež potvrdila, že od 1. septembra zakáže transrodovým ženám účasť v ženských športoch, ale uviedla, že „zmiešaný netball“ bude dostupný pre všetkých.
„Ženská kategória bude výhradne pre hráčky narodené ako ženy, bez ohľadu na ich rodovú identitu, zatiaľ čo zmiešaný netball bude slúžiť ako inkluzívna kategória tohto športu, ktorá umožní hráčom súťažiť v kategórii podľa rodu, s ktorým sa stotožňujú,“ uviedla federácia.
„Táto nová politika je navrhnutá tak, aby uprednostňovala a dodržiavala spravodlivosť na ihrisku v ženskej kategórii,“ vyjadril sa netballový zväz.
Škótsko rozsudok predbehlo, Wales politiku prehodnocuje
Škótska futbalová asociácia (Scottish FA) zakázala transrodovým ženám hrať ženský futbal ešte minulý mesiac. Podľa dostupných informácií v súčasnosti nie sú v Škótsku registrované žiadne transrodové ženy ako hráčky.
Waleská futbalová asociácia (FA of Wales, FAW) stále prehodnocuje svoju politiku. Hovorca FAW povedal: „Budeme si vyhradzovať čas na zváženie rozsudku Najvyššieho súdu a počkáme na ďalšie usmernenia pre športový sektor. Prijmeme opatrenia potrebné na splnenie našich povinností vyplývajúcich zo Zákona o rovnosti z roku 2010, ako bolo objasnené v rozsudku.“
Ktoré ďalšie športy zmenili svoje politiky týkajúce sa pohlavia?
Okrem futbalu a netballu, aj biliardová organizácia The Ultimate Pool Group (UPG) 24. apríla zakázala transrodovým ženám účasť v ženskej kategórii. UPG sa stala prvou športovou organizáciou v Británii, ktorá aktualizovala svoju politiku od vydania rozsudku. UPG uznala, že biliard je šport ovplyvnený pohlavím a preto umožňuje zákonné vylúčenie športovcov na základe pohlavia.
Podľa informácií tlačovej agentúry Press Association sa anglický kriket tiež chystá zakázať transrodovým ženám účasť v ženských súťažiach. Trans ženy boli od začiatku tohto roka vylúčené z dvoch najvyšších súťaží ženského kriketu, ale v súčasnosti môžu súťažiť v ženských súťažiach až do tretej ligy domácej súťaže a v rekreačnom krikete.
Je však zrejmé, že sa to čoskoro zmení, keďže riaditelia Anglickej a waleskej kriketovej federácie (England and Wales Cricket Board, ECB) sa v piatok 2. mája stretnú, aby diskutovali o právnych stanoviskách, ktoré dostali v nadväznosti na rozhodnutie britského Najvyššieho súdu.
Sky Sport dodáva, že 16. apríla Najvyšší súd vo svojom rozhodnutí definoval, že pojem „žena“ sa vzťahuje na biologickú ženu a pojem „muž“ sa vzťahuje na biologického muža, čo spôsobilo obrovské zmeny v politike vo všetkých oblastiach. Prvá transrodová sudkyňa v Británii dokonca v tejto veci podala žalobu na britskú vládu. Ak žaloba uspeje na európskych súdoch, mohlo by to viesť k zmenám v britských zákonoch a FA a Škótska FA by sa tým museli opäť zaoberať.
Prečítajte si tiež:
- Transrodové ženy nie sú podľa Zákona o rovnosti ženami. Prelomový rozsudok oslávila známa spisovateľka vo veľkom štýle
- Historický rozsudok z Británie definoval pojmy „žena“, „muž“ a „pohlavie“
Zdroj: hlavnespravy.sk