Bratislava 31. októbra 2024
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pod vedením prezidenta Thomasa Bacha sa snaží úzko spolupracovať s Organizáciou Spojených národov (OSN) – najmä pokiaľ ide o práva a úlohy žien a dievčat. Správa Organizácie Spojených národov s názvom “Násilie páchané na ženách a dievčatách v športe“ priniesla šokujúce výsledky aj pre MOV – športovkyne prišli kvôli transsexuálnym súperkám o približne 900 medailí na rôznych súťažiach, vrátane Olympijských hier. Správu prináša NY Post
Športovkyne z celého sveta prišli o takmer 900 medailí kvôli tomu, že ich porazili transrodoví rivali, ktorí s nimi súťažili v ženských športových kategóriách, odhalila správa OSN.
V správe s názvom “Násilie páchané na ženách a dievčatách v športe“ sa uvádza, že viac ako 600 športovkýň bolo na rôznych podujatiach porazených “súperkami”, ktoré sa narodili ako muži.
„Zásady implementované medzinárodnými federáciami a národnými riadiacimi orgánmi spolu s národnou legislatívou v niektorých krajinách umožňujú mužom, ktorí sa identifikujú ako ženy, súťažiť v ženských športových kategóriách. V ostatných prípadoch táto prax nie je výslovne zakázaná, a preto je v praxi tolerovaná,“ uvádza správa.
„Podľa informácií získaných do 30. marca 2024 viac ako 600 športovkýň na viac ako 400 súťažiach prišlo o viac ako 890 medailí v 29 rôznych športoch,“ uvádza sa v správe.
„Nahradenie kategórie ženských športov kategóriou zmiešaného pohlavia viedlo k tomu, že čoraz viac športovkýň prichádza o svoje šance – a to vrátane medailí – keď súťažia s mužmi,“ uvádza správa. (Športovkyne trénujú roky len preto, aby si ich úspechy uzurpovali muži, ktorí by sa nekvalifikovali na mužské súťaže) V takýchto zmiešaných súťažiach však existuje aj riziko zranenia a eliminácia súkromia, keďže dievčatá a ženy sú často nútené prezliekať sa v rovnakých šatniach ako transrodoví muži, píše Life Site News.
Dokument bližšie nešpecifikoval, na akých športových podujatiach boli medaily získané, ani v akom časovom horizonte.
Muži vs. ženy
Správa však konštatuje, že “politiky uplatňované medzinárodnými federáciami a národnými riadiacimi orgánmi“ umožnili športovcom narodeným ako muži súťažiť v ženských športových kategóriách.
Reem Alsalemová, osobitná spravodajkyňa OSN pre oblasť násilia páchaného na ženách z Jordánska argumentovala tým, že mužskí športovci majú špecifické vlastnosti – vrátane väčšej sily a hladiny testosterónu – ktoré sú v určitých športoch výhodné a môžu viesť k “strate spravodlivých príležitostí“ pre ženské súťažiace.
Alsalemová uviedla, že rozsiahla správa “zdôrazňuje všadeprítomné a systematické násilie voči ženám a dievčatám v športe, poháňané kultúrami a stereotypmi, v ktorých dominujú muži. Prenikanie mužov do športov výlučne pre ženy podkopáva integritu a bezpečnosť.“
„Existujú okolnosti, za ktorých sú sexuálne prehliadky nevyhnutné, legitímne a primerané, aby sa zabezpečila spravodlivosť a bezpečnosť v športe. Napríklad na olympijských hrách v Paríži v roku 2024 museli boxerky súťažiť proti dvom trans-boxerkám, ktorých ženské pohlavie bolo vážne sporné, ale Medzinárodný olympijský výbor odmietol vykonať skríning pohlavia,“ uviedla.
„Súčasná technológia umožňuje spoľahlivý postup skríningu pohlavia prostredníctvom jednoduchého steru z tváre, ktorý zaručuje neinvazívnosť, dôvernosť a dôstojnosť,“ navrhuje.
„Niektoré športové federácie nariaďujú športovcom potlačenie hladiny testosterónu, aby sa mohli kvalifikovať do ženských kategórií v elitných športoch. Farmaceutické potlačenie testosterónu pre geneticky mužských športovcov – bez ohľadu na to, ako sa identifikujú – však neodstráni súbor komparatívnych výkonnostných výhod, ktoré už získali,“ uviedla Alsalemová.
„Tento prístup môže nielen poškodiť zdravie dotknutého športovca, ale nedosiahne ani stanovený cieľ. Preto sú prijateľné hladiny testosterónu(určené športovými organizáciami ako napríklad MOV) prinajlepšom nepodložené dôkazmi, svojvoľné a asymetricky zvýhodňujú mužov,“ vyjadrila sa.
Potrebná je ochrana
Alsalemová prezentovala tieto zistenia, keď vyzvala OSN, aby zaviedla silnejšiu ochranu žien a dievčat v športe. Nezávislá expertka argumentovala, že by sa mali vytvoriť otvorené kategórie pre športy a že na zabezpečenie inkluzívnosti a zaručenie spravodlivosti pre ženy sú potrebné “neinvazívne, dôverné a jednoduché pohlavné testy“.
Odhliadnuc od diskusie o transsexuáloch Alsalemová tvrdila, že ženy čelia pri športe aj tomu, čo označila za “viacnásobné formy násilia“. Ako príklad uviedla najmä škodlivé spoločenské stereotypy, všadeprítomný sexizmus a obmedzený prístup k tréningovým zariadeniam, šatniam, infraštruktúre a finančným zdrojom.
„Ženy a dievčatá už teraz čelia mnohým prekážkam, ktoré bránia ich rovnocennej a efektívnej účasti na športe. Okrem toho ich schopnosť športovať v podmienkach bezpečnosti, dôstojnosti a spravodlivosti ešte viac oslabuje vnikanie mužov, ktorí sa identifikujú ako ženy, do športových a súvisiacich priestorov určených len pre ženy,“ uviedla Alsalemová.
Správa OSN navrhuje: „Aby sa predišlo strate spravodlivej príležitosti, muži nesmú súťažiť v ženských kategóriách.“
V tejto súvislosti Alsalemová uviedla: „Jazyk a princípy ľudských práv musia byť naďalej v súlade s vedou a faktami… Pohlavie treba chápať v jeho bežnom význame tak, že znamená biologické pohlavie. A spájanie pohlavia a rodovej identity počas vytvárania legálnej kategórie pohlavia by bolo mätúce a problematické.“
Správa OSN bola zverejnená v čase, keď účasť transrodových osôb v ženských športoch zostávala v popredí agendy pred voľbami v USA. Len v New Yorku sa pred hlasovaním, ktoré je naplánované na 5. novembra, objavili billboardy proti navrhovanej “Novele o rovnakých právach“, ktorá by podľa kritikov umožnila transsexuálnym športovcom súťažiť v športe so ženami.
Zdroj: hlavnespravy.sk