Prevažne katolícka a konzervatívna krajina len v roku 2011 umožnila zákonný rozvod manželstva.
VALETTA. Maltský parlament schválil v pondelok neskoro večer zákon o občianskych zväzkoch, ktorý dáva partnerstvám homosexuálov rovnaké práva ako heterosexuálnym dvojiciam, vrátane práva adoptovať si deti.
Malta je pritom krajina s prevažne katolíckym obyvateľstvom, informovali tlačové agentúry DPA a Reuters.
Schválením zákona, ktorý vyvolal v posledných týždňoch na Malte ostré polemiky, splnila tamojšia labouristická vláda svoj hlavný predvolebný sľub.
Opozícii sa nepáčili adopcie
Za zákon hlasovalo 37 vládnych poslancov, pričom všetkých 30 opozičných zákonodarcov z Národnej strany sa zdržalo hlasovania - predovšetkým preto, že zákon umožňuje homosexuálnym párom adoptovať si deti.
Krátko pred hlasovaním maltský premiér Joseph Muscat vyhlásil: "Robíme to pre menšinu aj väčšinu. Pomáhame pri zrode rovnoprávnejšej, liberálnejšej a európskejšej krajiny."
Opozičný líder Simon Busuttil povedal, že jeho strana podporuje občianskej zväzky, ale má výhrady k adopciám detí homosexuálmi.
Líder citoval prieskum verejnej mienky, podľa ktorého 80 percent ľudí je proti adopciám detí homosexuálnymi dvojicami. "Malta nie je pripravená na takýto krok," vyhlásil Busuttil.
Pred parlamentom v metropole Valletta sa zišli stovky ľudí, vrátane niekoľkých homosexuálov oblečených do svadobných šiat, aby oslávili výsledok hlasovania.
Parlamentná budova bola osvetlená dúhovými farbami, pretože toto hlasovanie sa pokladalo v ostrovnej krajine so 420-tisíc obyvateľmi za historické.
Prísne katolícka krajina
Nový zákon však rozhneval katolícku cirkev.
Pomocný biskup Charles Scicluna vyhlásil, že dať zväzky homosexuálov na rovnakú úroveň s manželstvom je "nelogické" a "falošné".
Vyše 90 percent maltského obyvateľstva sa hlási ku katolíckej viere. Táto konzervatívna ostrovná krajina v Stredozemnom mori prijala zákon umožňujúci rozvod až v roku 2011.
Organizácia na obranu práv homosexuálov ILGA-Europe umiestnila vlani Maltu na posledné miesto rebríčka krajín z hľadiska ich prístupu k právam homosexuálov.
Zdroj: svet.sme.sk