Choď na obsah Choď na menu
 


Táto milostná romanca bola tento rok uvedená na filmovom festivale v Cannes v prestížnej nezávislej sekcii Quinzaine des realisateurs.

Film Kým sa tancuje, ktorý je príbehom o milostnom vzťahu dvoch tanečníkov gruzínskeho štátneho baletu, mal pozitívnu odozvu u kritikov po celom svete, ale vplyvná pravoslávna cirkev na Kaukaze ho odsúdila ako „urážka tradičných gruzínskych hodnôt“.

Protest sa konal pred kinom Amirani v hlavnom meste Tbilisi a podľa ministerstva vnútra na ňom bolo zatknutých 11 osôb za nerešpektovanie polície.

Režisér filmu Levan Akin, Švéd s gruzínskymi koreňmi, minulý týždeň na svojom konte na sociálnej sieti Facebook napísal, že niektoré krajne pravicové skupiny a cirkev v Gruzínsku jeho film odsúdili a plánujú zabrániť ľuďom vo vstupe do vypredaných kín.

„Žijeme temné časy,“ dodal a zdôraznil, že je dôležité „postaviť sa proti týmto temným silám, a to akýmkoľvek spôsobom“.

Gruzínske ministerstvo vnútra v súvislosti s uvedením filmu vydalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazalo zabezpečiť „ochranu verejnej bezpečnosti a poriadku, ako aj slobody slova“.

Bývalý člen vlády Sandro Bregadze však napriek tomu informoval, že jeho nacionalistická skupina Gruzínsky pochod nedovolí, aby sa film v Tbilisi premietal, pretože ide „o propagáciu sodomie“.

Levan Vasadze, gruzínsky podnikateľ s väzbami na ruské krajne pravicové a protizápadné skupiny, vyhlásil, že jeho sympatizanti preniknú do premietacích sál v šiestich kinách Tbilisi a vypnú premietacie prístroje. Deklaroval tiež, že sa postavia aj polícii, ak to bude potrebné.

Homosexualita v Gruzínsku bola zakázaná po tom, čo bolo v roku 1921 pripojené k Sovietskemu zväzu. Po páde Sovietskeho zväzu sa zákaz síce neuplatňoval, ale oficiálne bola homosexualita dekriminalizovaná až v roku 2000, pričom antidiskriminačné zákony boli prijaté v roku 2006.

Kritici vládnucej strany Gruzínsky sen vinia vládu z tichej podpory homofóbnych a nacionalistických skupín, ktoré sú tradične jej podporovateľmi vo voľbách a v minulosti usporadúvali protestné zhromaždenia proti prozápadným opozičným stranám.

Zdroj: hlavnespravy.sk