Choď na obsah Choď na menu
 


„Nórsko, Island a Lichtenštajnsko nie sú členmi EÚ, ale podľa dohody EEA majú prístup na jednotný trh EÚ. A na oplátku tieto krajiny poskytujú financovanie projektov na zmenšovanie ekonomických a sociálnych nerovností, podporu ekonomického rastu, ako aj posilňovanie dobrého spravovania verejných veci, a tiež posilňovanie bilaterálnych vzťahov krajín EÚ,“ uviedol na úvod veľvyslanec Nórskeho kráľovstva na Slovensku Terje Theodor Nervik.

Otváracia konferencia týchto programov s alokáciou 10 miliónov eur, kde 15 % je vždy financovaných z rozpočtu Slovenskej republiky, predstavila štyri preddefinované projekty. Peter Kostolný, generálny riaditeľ Sekcie finančných nástrojov Úradu vlády SR uviedol, že sú zamerané na protikorupčné opatrenia, efektívnejší systém verejného obstarávania, zlepšenie odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti súvisiacej so CBRN (chemickými, biologickými, rádioaktívnymi a jadrovými) materiálmi a zvýšenie efektívnosti a kvality justičného systému v oblasti ochrany obetí trestných činov a v oblasti ochrany maloletých.

Prvý projekt si kladie za cieľ zvyšovanie výkonnosti a transparentnosti slovenských štátnych inštitúcií. Nuž áno, dobre radiť úradníkom ako zvyšovať transparentnosť a výkonnosť je celkom pohodlná zámienka, ako získať právo strkať nos do práce slovenských verejných inštitúcií.

Druhým cieľom je rozvíjať inštitucionálnu cezhraničnú spoluprácu medzi dvomi slovenskými samosprávnymi krajmi, Prešovským a Košickým, a Zakarpatským regiónom na Ukrajine. Úradníci a podnikatelia z východného Slovenska a Ukrajiny nadviažu družbu, ktorú kedysi nadväzovali ako pionieri a zväzáci, teraz už za nórske peniaze. Alebo inak povedané: SR spolu s EHP v rámci dohody EEA bude posilňovať EÚ tým, že predsedovia VÚC v Prešove a VÚC v Košiciach si sadnú do služobných VW alebo BMW a obrátia sa na VÚC v Užhorode s tým, že sú tu nejaké NOK (nórske koruny), za ktoré by sa mohla rozvíjať B2B aj P2P spolupráca, čo v konečnom dôsledku zvýši HDP (čo by bolo samozrejme OK).

Jaroslav Mojžiš, riaditeľ odboru grantov EHP a Nórska Úradu vlády SR, hovoril o projekte realizovanom aj v spolupráci s OECD „na zvyšovanie integrity vo verejnej správe“. Uviedol ho s tým, že sám nevie vysvetliť slovami, čo to je, iba približne že by to mal byť súbor morálnych hodnôt zamestnancov vo verejnej správe. Inými slovami, daňoví poplatníci v Nórsku dávajú peniaze, aby na Slovensku úradníci tieto peniaze preinvestovali na projekty, ktoré majú zvyšovať nevieme presne čo, ale zhruba to, že by sa iní úradníci vo verejnej správe mali správať slušne. No nie je to krása?

Aj ďalší projekt bude realizovaný v spolupráci s OECD, je to projekt Úradu pre verejné obstarávanie zameraný na zvyšovanie efektivity verejného obstarávania. Má byť „zameraný na posilňovanie uplatňovania princípov ekonomicky najvýhodnejšej ponuky v procese vyhodnocovania ponúk“. Ide vlastne o to, pozerať Slovákom na prsty, aby vyberali tie správne ponuky.

Ďalej je tu projekt ministerstva vnútra s cieľom posilniť cezhraničnú spoluprácu v oblasti odhaľovania chemických, biologických, rádioaktívnych a jadrových materiálov na slovensko-ukrajinskej hranici. Sústrediť sa bude najmä na trilaterálne projekty nórsko-slovensko-ukrajinské. Vystupujúci nezabudli zdôrazniť, že toto partnerstvo je veľmi dôležité z geopolitického dôvodu. Teda Nóri to vymyslia a zaplatia a na nás ostane tá zodpovedná úloha, aby sme realizovali bratstvo transatlantickej ríše s Ukrajinou a fyzicky tam exportovali demokraciu – nech to v praxi už znamená čokoľvek.

A napokon je tu oblasť justície, kde je cieľom „zvýšenie efektívnosti a kvality justičného systému v oblasti ochrany obetí trestných činov a ochrany maloletých v rámci sporov v oblasti rodinného práva“. Tu má vzniknúť aj synergia s ďalším programom, tiež podporovaným z Nórskych fondov, to je domáce a rodovo podmienené násilie. Pre tých, kto nevie, čo je slávny nórsky Barnevernet, prikladáme informáciu: (viac TU). A áno, presne toto nám na Slovensku ešte k úplnému šťastiu chýbalo: taký slovenský Barnevernet. Konečne sa hádam aj deti na Slovensku dočkajú tej správnej starostlivosti na nórsky spôsob a namiesto skazených tradičných, napríklad kresťanských rodín, budú za drobný poplatok umiestňované k náhradným, napríklad pedofilným opatrovateľom.

Ivan Lehotský

Zdroj: hlavnespravy.sk