Choď na obsah Choď na menu
 


Prednedávnom sa v českom hlavnom meste uskutočnila európska konferencia LGBTI aktivistov. Jej mozgom bola organizácia s názvom ILGA-Europe a hosťovali na nej aj skupiny ako Prague Pride či PROUD.

Pri tejto príležitosti bol v internetovej relácii portálu iDnes.cz vyspovedaný psychológ Jiří Procházka, ktorý zastupoval poslednú menovanú organizáciu. Okrem iného divákom počas nej prezradil, že existuje viac ako 40 genderov a že trans muži taktiež menštruujú, nakoľko samotné genitálie ich ako mužov neidentifikujú.

Diskusia v relácii Rozstrel začala porovnaním postavenia LGBTI komunity v minulosti a dnes. Tabuizácia témy za socializmu menšine podľa slov Procházku paradoxne prospievala. Pretože sa o nej vraj toľko nehovorilo, nebola ani vystavená represiám štátnej moci.

„Spoločnosť si na genderových a sexuálnych stereotypoch zakladá a sexuálne menšiny vystavuje neprimeranému tlaku,“ skonštatoval Procházka. Keď vraj pred rokom 1989 prišla sociálka do domácnosti dvoch žien, nemohla napísať, že ide o dve lesby, „pretože to v tom momente neexistovalo,“ povedal o ignorácii homosexuality v minulosti.

Celkovo však vidí posun k rovnoprávnosti a uznaniu práv LGBTI komunity, no nespokojne dodáva, že Česi stále považujú iné vzťahy ako tie medzi mužom a ženou za menej hodnotné.

Keď sa dialóg prehupol do súčasnosti, hosť programu sa nechal počuť, že aj v Česku sa nachádza globálne hnutie, ktoré môžeme nazvať ako antigenderové a ako dôkaz mu poslúžilo české hnutie Aliancia pre rodinu a jeho rétorika. LGBTI a genderový expert Procházka si tiež myslí, že spoločnosť je vo vzťahu ku komunite zásobovaná nenávistnými prejavmi a médiá sa genderovým šialenstvom vraj živia.

„Na genderových a sexuálnych stereotypoch si zakladáme. Sexuálne menšiny v Česku žijú pod tlakom, neustále musia niečo vysvetľovať. Mám klientov z radov menšín, ktorí majú úzkosti alebo depresie, sebapoškodzujú sa. Napríklad u trans ľudí je riziko samovraždy enormné,“ konštatoval neskôr psychológ.

Veľkú časť rozhovoru moderátora s Procházkom taktiež zabralo preberanie názorov na súčasné globálne trendy súvisiace s dúhovou komunitou. Keď dostal otázku, koľko pohlaví rozlišuje, odvetil, že „pohlavie je administratívna identita založená na binárnom koncepte“, ale z hľadiska sexuológie vraj existuje asi 40 rôznych variant v „zmysle hormónov, chromozómov či genitálií“. Uznáva však, že väčšinou sa to nakláňa k nejakému pólu.

Reč prišla aj na pojmoslovie a transuxuálneho muža napríklad Procházka identifikuje ako „človeka, ktorému bolo pri narodení prisunuté ženské pohlavie na základe nejakej anatómie,“ ale on sa skôr prikláňa k „sebaidentifikácii.“

Genderový expert sa vyjadril aj k novému počinu firmy Always, ktorá na svojich hygienických vložkách nedávno prestala zobrazovať symbol ženského pohlavia. „Menštruujú taktiež trans muži. To, že majú iné genitálie, ich neidentifikuje ako mužov. Spoločnosť by mala akceptovať to, že sa nejako identifikujú,“ uviedol na margo problematiky.

V poslednej časti relácie prišla reč aj na genderovo neutrálne toalety, ktoré sa v zahraničí stávajú bežnou praxou. Psychológ poznamenal, že sa okolo nich vytvára zbytočná „panika“, pričom argumentoval, že takéto záchody máme doma všetci.

Zdroj: napalete.sk