Národná rada SR zamietla ratifikáciu Istanbulského dohovoru a následne na základe uznesenia z posledného rokovania vlády premiér Peter Pellegrini požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby Radu Európy informovala o tom, že sa SR nestane zmluvnou stranou tohto dokumentu.
Čaputová reagovala, že zrejme nebude rešpektovať rozhodnutie parlamentu a vlády o vypovedaní kontroverzného dohovoru. „Myslím si, že táto téma by mala byť riešená naozaj s odstupom, vecne a s chladnou hlavou a možno nie dva mesiace pred voľbami,” povedala pre RTVS.
„Hlava štátu sa netají niektorými ideologickými dogmami, hoci ústava jej zakazuje použiť pri riadení štátu ideológiu. Odhadujem, že bude proces sabotovať predlžovaním, skúmaním pozícií, len aby natiahla čas až do volieb, dúfajúc, že jej bývalá strana bude skladať novú liberálnu vládu,“ napísal v komentári na sociálnej sieti exposlanec NR SR a publicista Rafael Rafaj.
Ako pokračuje, mohlo by sa stať, že nový parlament s novými poslancami prijme možno nové, “progresívne, inkluzívne a pokrokové moderné rozhodnutie”, že dohovor prijímame a budeme ho rešpektovať. „Čiže ak niekto opakovane poruší ústavu, sľub verejného činiteľa, nič sa nestane? Dôsledok? Prijmeme ideologické rodové konštrukty gender agendy a budeme sa nimi musieť riadiť. Diktatúra názorovej menšiny nad väčšinou v praxi ako vyšitá,” píše Rafaj.
„A preto by sa niečo malo stať. Kto poruší ústavu, mal by z kola von. Asi bude potrebné do ústavy dať aj nástroj impeachmentu proti hlave štátu, podobne ako v USA, kde práve obvinili prezidenta a to Spojené štáty majú prezidentský model vlády. V našej pluralitnej parlamentnej demokracii je zatiaľ možné všetko. Dokedy?“ pýta sa na záver Rafaj, ktorého by zaujímalo, či v Prezidentskom paláci preváži ústava a právo alebo gender ideológia.
Zdroj: napalete.sk