Choď na obsah Choď na menu

Švajčiarsko umožní chorým väzňom požiadať o asistovanú samovraždu, oznámili tamojšie väzenské úrady s tým, že detaily tohto opatrenia sa ešte musia vypracovať. Predmetná problematika sa dostala do popredia v roku 2018, keď o asistovanú samovraždu požiadal väzeň odpykávajúci si doživotie.

Táto situácia odhalila škáru v legislatíve Švajčiarska, ktoré dlhodobo zaujíma popredné miesto v globálnej diskusii o práve človeka na ukončenie svojho života. Švajčiarske kantóny, uplatňujúce väzenské tresty, sa dohodli, že „vo väzniciach by mala byť umožnená asistovaná samovražda“, uviedla Konferencia kantónových ministerstiev spravodlivosti a polície vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Riaditeľ konferencie Roger Schneeberger uviedol, že medzi kantónmi stále pretrvávajú rozdiely v názoroch na to, ako by mohla byť asistovaná samovražda vo väzniciach vykonávaná. Skupina expertov vydá do novembra k tejto záležitosti odporúčania.

Švajčiarske zákony všeobecne umožňujú asistovanú samovraždu, ak daná osoba vykoná smrteľný akt sama – lekári nemôžu podávať smrtiace injekcie – a opakovane a nezávisle vyjadrí želanie zomrieť.

Organizácie, ktoré podporujú asistovanú samovraždu, takisto žiadajú svoje vlastné postupy, ktoré sú ráznejšie než právne požiadavky a niekedy vyžadujú, aby o asistovanú samovraždu mohli žiadať iba osoby trpiace vážnou chorobou.

Zdroj: napalete.sk