Choď na obsah Choď na menu
 


Obyvatelia Veľkej Británie sledujú príbeh Archieho, o ktorého život bojujú jeho rodičia – nielen s lekármi, ale aj súdmi. Aktuálne sa rozhodli využiť pravdepodobne poslednú možnosť, aby svojho syna zachránili. Obrátili sa na Európsky súd pre ľudské práva.

 

Dvanásťročný Archie Battersbee je v kóme od 12. apríla tohto roka. Jeho matka Hollie ho totiž našla v ich londýnskom dome v bezvedomí. Okolo krku mal uviazanú šatku. Matka sa domnieva, že dôvodom je výzva Blackout zo sociálnej siete TikTok, ktorá vyzývala ľudí dostať sa do bezvedomia škrtením alebo zadržaním dychu.

Archieho považujú lekári za mŕtveho – podľa nich sa nachádza v stave mozgovej smrti, pri živote ho udržiavajú prístroje. Chceli preto chlapca z prístrojov odpojiť, pretože pokračovanie podpory života nie je podľa lekárov v jeho najlepšom záujme. Keďže s tým rodičia nesúhlasili, pretože chlapcovi bije srdce a podľa slov matky jej mal uchopiť ruku, do prípadu vstúpili súdy. Odvolací súd potvrdil rozsudok nižšieho súdu s tým, že nemocnica môže chlapca odpojiť od prístrojov.

Rodičia sa preto obrátili na Európsky súd pre ľudské práva. Bol pre nich nádejou na záchranu ich syna, pretože z Turecka a Japonska dostali ponuku na jeho liečbu. Súd so sídlom v Štrasburgu im však zobral aj poslednú nádej. Uviedol totiž, že nebude zasahovať do predchádzajúcich rozhodnutí „národných súdov“.Matka chce po tomto rozsudku dostať syna z nemocnice preč a previesť ho do hospicu. “Je to jednoducho nespravodlivé. Faktom je, že ako rodičia nemáme žiadne práva voči našim deťom, je to nechutné,“ uviedla matka.

Zdroj: hlavnespravy.sk