Choď na obsah Choď na menu

article preview

Belgičanka Nancy sa nechala zabiť eutanáziou po tom, čo operačná zmena pohlavia na muža z nej podľa jej slov urobila “monštrum”.44-ročnej Nancy Verhelst (preoperovanej na Nathana) bola podaná legálna eutanázia letálnou injekciou z dôvodu “neznesiteľného psychického utrpenia”.

“Bol som dievčaťom, ktoré nik nechcel”, povedala pred smrťou flámskemu denníku Het Laatste Nieuws. “Keď som bola malá, moji bratia boli rozmaznávaní. A ja som mala detskú izbu v komore nad garážou. Moja mama stále lamentovala “prečo len nie si chlapec?”. Podľa jej slov, ju to poznačilo natoľko, že sa vo veku 42 rokov rozhodla pre hormonálnu terapiu, neskôr nasledovala mastektómia a chirurgický zákrok konštrukcie pohlavného údu. 

 Nancy trvala na tom, že žiadna z operácií nedopadla tak, ako chcela. “Už som bola pripravená na oslavy môjho nového zrodenia. No keď som sa pozrela do zrkadla, bola som zhnusená.. .Nechcem byť monštrom.” 

Lekár Wim Distelmas, ktorý mal na starosti eutanáziu belgičanky, prehlásil, že “voľba Nathana Verhelsta nesúvisí s životnými ťažkosťami. Sú aj iné faktory, ktoré naznačujú, že bola v neliečiteľnej situácii sprevádzanej neznesiteľným utrpením”. Ako ďalej hovorí, neznesiteľná bolesť, ktorá vedie k eutanázii, “môže byť fyzická ale aj psychická. A tu išlo o prípad, ktorý perfektne spĺňa podmienky vyplývajúce zo zákona o eutanázii”.

Podľa neho tiež prv, než na Nancy vykonali eutanáziu, mala k dispozícii 6 mesiacov psychologického poradenstva.

Profesor Distelmans je lekár, ktorý v decembri minulého roku podal letálne injekcie aj 45-ročným dvojčatám Marcovi a Eddiemu Verbessem. Títo bratia boli od narodenia hluchonemí a po zistení, že časom by mohli aj oslepnúť, požiadali o eutanáziu. Ich lokálna nemocnica túto žiadosť odmietla, avšak profesor Distelmans ju akceptoval – tiež z dôvodu “neznesiteľného psychického utrpenia”.   

Prípad Nancy Verhelst je ďalším z mnohých prípadov, ktoré vyvolali diskusiu o zákone eutanázie v Belgicku a dokazuje, že zákon sa rozšíril do takej miery, že k eutanázii už môžu pristúpiť všetci – nielen tí, čo trpia nevyliečiteľnou chorobou. Koncept “neznesiteľného utrpenia” bol totiž prehlásený za subjektívny.

Momentálne parlament prerokováva rozšírenie “sladkej smrti” aj na deti, napriek tomu, že sa ukázalo opakované zneužívanie tohto zákona. Okrem toho, v roku 2012 v krajine zaregistrovali rekordný počet prípadov eutanázie – 1432, čo predstavuje o 25% viac než v predošlom roku.

Eutanázia vykonávaná lekármi na požiadanie je umožnená v troch európskych krajinách – Holandsku, Belgicku a Luxembursku. 

mk

Zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/belgicanka-podstupila-eutanaziu-po-nevydarenej-operacii-zmeny-pohlavia/151294/